Jdi na obsah Jdi na menu
 


Syrová výživa psa v praxi >> jídelníček a rady - část 3

Níže uvedený jídelníček syrové výživy psa BARF, který vychází z více než třicetiletých praktických zkušeností chovatelů psů z Evropy a z USA poskytl dlouholetý chovatel australských ovčáků a vyhledávaný praktický léčitel zvířat z Německa pan Hans Peter Süss, který provozuje na stránkách www.hsh-tiergesundheit.de nezávislé medium pro přirozené zdraví zvířat HSH Tiergesundheit Nature never sleeps. HSH = Hier Sind Helfer (zde jsou pomocníci) Tiergesundheit (zdraví zvířat) Nature never sleeps (příroda nikdy nespí).

Cíle společnosti HSH:

Tvůrce jídelníčku léčitel zvířat pan Süss
Tvůrce jídelníčku léčitel zvířat pan Süss

 
 • V popředí našeho úsilí stojí zdraví a blaho našich domácích a hospodářských zvířat, která jsou ve společnosti ovlivňována reklamou a zneužívána pro tvorbou zisku.
 • V dnešní společnosti se nachází zástupci různých skupin rozličných zájmů, kteří jsou ve svých oborech bez pochyby velmi úspěšní.
 • Za cíl jsme si předsevzali tyto jednotlivce, skupiny, zájmové svazy a chovatelé zvířat integrovat do společného týmu.
 • Obzvláště na srdci nám leží oblast veterinární medicíny.
 

Logo zdraví zvířat HSH
Logo zdraví zvířat


Jídelníček syrové výživy psa

Syrové maso s kostí a zelenina
Syrové maso s kostí a zelenina

 

Pravidelná příprava jídelníčku nám zpřehledňuje nákup a krmení. Jednotlivé druhy potravin uvedené v tomto jídelníčku jsou pouze příkladem, jak si z pořízených potravin můžeme naplánovat jejich přípravu (například naporcování, včasné vyjmutí z mrazáku) a následné servírování.

Jídelníček tvoříme na týden nebo delší období (podle nákupních možností).

Tento týdenní jídelníček syrové výživy psa je pro jednoho dospělého a zdravého psa. Uvedená množství jednotlivých potravin jsou pouze rámcové (počáteční) doporučení na 10 kg tělesné hmotnosti psa.

Celkově má pes dostávat cca 2% své hmotnosti. Množství krmiva v praxi upravíme podle potřeb svého psa (při tloustnutí ubereme a při zviditelněných žebrech přidáme).

Není důležité jaký druh masa nebo zeleniny naplánujeme na ten či onen den ke krmení. V časovém rámci týdnů se snažíme držet této skladby jídelníčku: 50% maso, 20% kosti, 15% vnitřnosti, 15% zelenina. Při krmení 2 x denně v jednom týdnu podáváme přibližně 6 x svalovinu 4 x masité kosti, 2 x vnitřnosti.

 PONDĚLÍ       Hladovka celý den. Kromě vody můžeme podávat také zeleninu, ovoce, masový nebo zeleninový vývar.

ÚTERÝ

 

Ráno: kuřecí krky 150 g.

 

Večer: hovězí maso 100 g. + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

STŘEDA

 

Ráno: drůbeží žaludky 100 g.

 

Večer: krůtí prsa 100 g. + jedno vajíčko se skořápkou

ČTVRTEK

 

Ráno: krůtí křídla 150 g.

 

Večer: telecí játra 100 g. + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

PÁTEK

 

Ráno: kuřecí hřbet 150 g.

 

Večer: vepřový jazyk 100 g.

SOBOTA

 

Ráno: hovězí maso 100 g.

 

Večer: porce ryby 100 g + zelenina (ovoce) 15 g. + olej + Micro Mineral

NEDĚLE

 

Ráno: skopové žebro 150 g.

 

Večer: hovězí maso 100 g

Jak často zeleninu a doplňky ?

Pro kompletní výživu buněk, a tím pro bezchybnou funkci celého organismu dáváme dospělému zdravému psovi zeleninu (ovoce) + tyto dva nejdůležitější doplňky výživy: Mikro Minerál 1½ odměrky (2 gramy) a za studena lisovaný olej 3 kapky podle potřeby psa denně nebo cca 3 až 5 x týdně. Štěňatům, feně v období reprodukce, psům starším a citlivějším (kožní problémy, trávící potíže, svědění apod.) podáváme zeleninu a doplňky výživy denně.


Druhy potravin pro syrovou výživu psa

Syrové maso

Optimální je krmit nezmrazeným (čerstvým) masem, které obsahuje nejvíce bioaktivních substancí. Podle svých možností (dostupnost zdroje, čas, peníze, velikost mrazničky) však můžeme nakoupit zásobu masa na delší období. Maso, kosti s masem a vnitřnosti naporcujeme na jednotlivé krmné dávky a zabalené v zavíracím sáčku je zamrazíme.

Z masa krmíme hovězí, králičí, rybí, koňské, jehněčí, drůbeží (kuře, krůta, kachna) pštrosí, jelení, klokaní nebo maso jakékoli jiné. Ideální je divočina, domácí a nebo BIO maso ze zvířat krmených jejich přirozenou výživou. Vepřové maso je dost tučné a proto jej do jídelníčku zařazujeme méně často (1 až 2 x týdně). Druhy masa z důvodu co nejširšího spektra živných látek střídáme: (obrázky níže jsou z katalogu dodavatele syrového masa pro psy, který je na trhu již více jak třicet roků).

Čistá hovězí svalovina

  

Sardinky s měkkými kostmi

  

Kuřecí stehna s kostí

 Čistá hovězí svalovina

 

 Sardinky s měkkými kostmi

 

 Kuřecí stehna s kostí

 

Králičí stehna s kostí

  

Celá holoubata

  

Morkové kosti

 Králičí stehna s kostí

 

 Celá holoubata

 

 Morkové kosti

 

Tracheová trubice

  

Koňské maso

  

Jelení maso s kostí

 Tracheová trubice

 

 Koňské maso

 

 Jelení maso s kostí

 

Krůtí maso

  

Pštrosí maso

  

Jehněčí maso

 Krůtí maso

 

 Pštrosí maso

 

 Jehněčí maso

 

Jelení maso

  

Mix (hovězí + drštky)

  

Klokaní maso

 Jelení maso

 

 Mix (hovězí + drštky)

 

 Klokaní maso

Rady pro začátek krmení masa

Zpočátku (prvních 7 až 10 dnů) podáváme jemnější drůbeží maso a menší denní dávky (cca o 30%), které rozdělíme do více porcí (3 až 5). Obzvláště staršímu psovi, který byl dlouho krmen převážně hotovými krmivy (granule, konzervy), která obsahovala umělá ochucovadla a vůně můžeme v prvních dnech (než si jeho chuťové buňky a zažívání zvyknou) maso krátce povařit (2 až 4 minuty). Lehce ovařené maso na povrchu mírně zbělá, trochu ztuhne a pozmění typickou vůni masa syrového. Proto pes zpočátku ovařené maso začne jíst snadněji nežli maso syrové.

Na hltavého psa zpočátku při krmení vždy dohlížíme. Maso mu dáváme nakrájené na menší kousky a postupně je zvětšujeme na velikost z které ukusuje a nebo který před spolknutím alespoň rozžvýká (důležité pro očistu zubů). Pro žvýkací zábavu, posilování svalů a pro očistu zubů je vhodné podávat psovi porci masa (nebo maso s kostí) vcelku. Velký kus masa však mají psi tendenci si odnést na místo, kde si jej mohou v klidu přidržovat a ukusovat (zvážíme jestli nám to v bytě nevadí). Psům s problémovým chrupem maso umeleme.

Syrové kosti

Živočišný druh z kterého kosti pocházejí nahraje žádnou roli (všechny jsou vhodné). Proto krmíme kosti které se nám podaří obstarat (drůbeží králičí, telecí, vepřové, skopové, srnčí, kozí apod.). Nejlépe je krmit kostmi s masem. Ideální jsou tak například neořezaná žebra, drůbeží krky, drůbeží křídla, drůbeží kostra, oháňka, prasečí packy, hrudní kost a jiné.

Kosti začínáme především u staršího psa, který byl krmen delší dobu hotovými krmivy podávat až po týdnu. Zpočátku podáváme kostí málo. Vybíráme měkké a hodně masité kosti jako například kuřecí nebo krůtí krky, křídla, spodní stehna, kuřecí kostra a podobně.

Při výběru velikostí podávaných kostí přihlížíme k velikosti psa. Pro malé psy jsou vhodné menší kosti z drůbeže nebo z králíka. Velkým psům pak podáváme kosti větší. Méně vhodné jsou holé (od masa ořezané) kosti. Při jejich podávání snížíme jejich hmotnostní poměr vůči masu (podáváme jich méně).

  

Kuřecí a krůtí krky je ideální masitá kost
Kuřecí a krůtí krky je ideální masitá kost

Syrové vnitřnosti

Z vnitřností podáváme játra, ledviny, srdce, plíce, žaludky, drštky, neprané zelené drštky, mozeček apod. Do jídelníčku syrové výživy jsou vhodné vnitřnosti z prakticky všech druhů hospodářských i divoce žijících zvířat (drůbeží, telecí, vepřové, srnčí, ovčí apod.). Velmi vhodné jsou také tracheové trubice, oháňky, uši, rypáčky apod.

Drštky prané

  

Telecí játra

  

Zelené (neprané) drštky

 Drštky prané

 

Telecí játra  

 

Zelené (neprané) drštky

Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat ?

Nejjednodušší je nakupovat pravidelně v menších množstvích čerstvé (nemražené) maso, masité kosti a vnitřnosti za běžné (člověčí) ceny u svého řezníka. Někteří řezníci jsou po domluvě ochotni nám pro psa prodávat za výhodnější ceny různé odřezky masa nebo vnitřností. U svého řezníka můžeme také domluvit nákup neořezaných (masitých) žeber, která jsou pro větší a velké psy prima kombinace masité kosti.

Mimořádně ochotný řezník umí (po domluvě) u svého dodavatele (masokombinát kde se hospodářská zvířata poráží) objednat méně atraktivní (proto levné), ale pro psy velmi vhodné produkty jako například, tracheové trubice, plíce, neprané zelené dršťky, oháňky, maso z hlavy (obličejová část), prasečí čumáčky, packy, uši apod.

Alternativou levnějšího nákupu mraženého výsekového masa pro psy jsou zoo prodejny nebo specializované firmy. Méně vhodné (z jejich nabídky) jsou sekané či mleté výrobky jako například: psí salám, psí tlačenka a jiné těžko identifikovatelné směsi v kterých mohou být (kromě velkého množství tuku) zamaskovány také nepříliš hodnotné vedlejší produkty (oči, mozek, zobáky, mleté peří, masokostní moučka apod.). Raději kupujeme (jasně identifikovatelné) celé nebo krájené (porcované) maso (svalovinu, vnitřnosti, masité kosti).


Syrová zelenina a ovoce

Optimální je čerstvá zelenina s převahou listové
Optimální je čerstvá zelenina s převahou listové

  

Optimální je krmit čerstvou nezmrazenou zeleninu (ovoce), které obsahují nejvíce bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky). Velmi vhodná je zelenina (ovoce) domácí (ze své zahrádky) nebo BIO.

Psům, kteří odmítají jíst kusovou nebo nakrájenou zeleninu (ovoce) ji doporučujeme nastrouhat nebo rozmixovat v mixéru na kaši (pyré), která se pak snadněji přimíchává do krmiva.

Extrémně odmítavým jedincům můžeme zpočátku zeleninu (ovoce) mírně povařit nebo krátce podusit. Ochutit ji můžeme také špetkou soli. Dobrý trikem je nastrouhanou zeleninu promíchat s mletým masem nebo s tuňákem (rybičky v ojeji).

Zeleninovou či ovocnou kaši můžeme naporcovat na krmné dávky do zavíracích sáčků nebo do formiček z plastových obalů na vajíčka a zamrazíme.

Druhy zeleniny (ovoce) a poměry

Poměr syrové zeleniny a ovoce v syrové výživě psa má tvořit cca 10 až 25 procent. Nejhodnotnější dodavatel potřebných bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky) jsou zelené listové zeleniny, dále pak barevné zeleniny a ovoce. Nedoporučujeme syrové brambory, cibule, avokádo. Proto se při nákupech zeleniny snažíme následovat toto poměrové doporučení:

50% zelená listová: hlávkový salát, špenát, ledový salát, polníček, bylinky (pampeliška, kopřiva, petržel) a jiné.

30% ostatní zelenina: mrkev, celer, paprika, okurka, cuketa, kedlubna, brokolice, hrášek, květák, pórek a jiné

20% ovoce: jablka, hrušky, meruňky, banány, pomeranče, kiwi, broskve, švestky (ovoce podáváme jakékoliv).


Celá syrová vejce

Jednou týdně podáváme našim psům celé syrové vejce (žloutek a bílek). Protože skořápka vajíčka obsahuje, kromě kalcia řadu dalších důležitých minerálních látek a stopových prvků, tak podáváme našim psům i rozdrcenou skořápku.

Nemusíme mít obavy, skořápka se díky kyselosti v žaludku rozloží a je dobře strávena. Optimální jsou vajíčka domácí (nebo BIO) od slepic krmených jejich přirozenou výživou, která mají výběh na trávu a na sluníčko.

 • Malým psům podáváme týdně jedno vejce.
 • Psům větším a středně velkým dvě vejce,
 • Velkým psům pak podáváme vajíčka dvě až tři.
  

Syrové vejce podáváme celé
Syrové vejce podáváme celé


Doplňky výživy

K syrové výživě BARF přidáváme doplňky výživy podle vzoru vlka, který si pro bezchybnou funkci organismu opatřuje kompletní spektrum stavebních látek (minerály, stopové prvky, vitamíny) konzumací téměř celé své kořisti včetně kůže a části chlupů. Nezastupitelným zdrojem živin je pro vlka natrávený (fermentovaný) obsahu žaludku býložravé zvěře. Ze syrových rostlinných zdrojů pak vlk jí také ovoce, byliny, kořínky, bobuloviny a v nouzi nepohrdne ani suchým trusem býložravé zvěře. Tyto všechny výživové komponenty vlka dodnes kompletně zaopatřují.

Doplněk výživy Mikro Minerál
Osvědčený doplněk výživy Micro Minerál

 

Dříve chovatelé psů neznali širokospektrální produkty přírodních minerálních látek, stopových prvků a vitamínů. Proto se při zaopatřování psa přikrmováním různých doplňků výživy poměrně pracně balancovalo (metoda pokus - omyl).

Mezi doporučované doplňky výživy patřily vitamíny (bohužel často umělé), masokostní moučka, kalcium, různá semínka (len, slunečnice, dýně), různé oleje (lněný, slunečnicový, rybí).

Dále se doporučovali mořské řasy, pivovarské kvasnice, obilné klíčky a rozličné sušené byliny (kopřiva, petržel, pampeliška). Přikrmoval se také tvaroh, sýr, včelí med, různé vitamíny a mnoho dalšího.

Podávání těchto přerůzných doplňků výživy je nadále možné, nicméně opatřování těchto jednotlivých doplňkových komponentů v jejich původní výživové kvalitě a bez syntetických aditiv (éčka) je dnes poměrně obtížné.

Více informací na téma doplňků výživy nabízí článek Přidávat psům ke krmivu doplňky výživy?

Potřebnou kvalitu mají přírodní doplňky výživy bez laciných plniv a bez přidaných (syntetických) látek (umělé vitamíny, barviva, konzervanty apod.) na které se při výběru značky (dodavatele) zaměřujeme.

Důvěru kvality s ověřenou funkčností mají například doplňky výživy od firmy cdVet, které neobsahují žádné přidané látky (žádnou chemii) a pocházejí z dosud nezdevastovaných přírodních zdrojů. Mezi doporučované produkty patří Mikro minerál, který v širokém spektru doplňuje přírodní minerální látky, přírodní vitamíny a kvalitní (za studena lisované) oleje z kontrolovaných Bio-zdrojů, které organismu doplňují esenciální mastné kyseliny.


Kombinovaná strava >> syrové maso + suché  krmivo + zelenina

Někteří majitelé psů nemají možnosti krmit každý den výhradně syrovou stravou. Proto syrovou výživu svých psů kombinují se suchým krmivem. Zde nabízí suché za studena lisované krmivo Fit-Croc s obsahem masových i rostlinných složek včetně bylin kvalitativně srovnatelnou (přírodě blízkou) alternativu. Výhodou kombinované výživy je rozšíření spektra živin (pestřejší strava) a větší flexibilita (komfort).

Při tomto způsobu výživy krmíme (stejně tak jako u BARF) jednou nebo dvakrát denně, šest dní v týdnu a jeden den půst. Druhy krmných komponentů můžeme libovolně kombinovat. Například: ráno suché krmivo a večer maso + zelenina (ovoce) nebo pár dní jen maso a pár dní jen suché krmivo. Jindy zase přimícháme kousky masa do suchého krmiva apod. Při nedostatku masa můžeme alternativně podat také dobrou masovou konzervu. Doplňky výživy přidáváme stejně jako u BARF.

Syrové maso

  

Suché lisované krmivo

  

Zelenina a ovoce

Syrové maso

 

Suché lisované krmivo

 

Zelenina a ovoce

Při kombinované výživě libovolně střídáme (nebo kombinujeme) syrové maso s lisovaným suchým krmivem a zeleninou


Rady a zkušenosti pro změnu krmiva

Přecházíme – li na syrovou výživu svého psa z termicky extrudovaných granulí, pak doporučujeme přečíst důležité informace praktických léčitelů zvířat v článku Rady a zkušenosti pro změnu krmiva, který obsahuje tyto kapitoly: 

 • Hladovka 1 až 2 dny
 • Pozvolná nebo okamžitá změna krmiva ?
 • Umělá ochucovadla >> aby to psovi chutnalo !
 • Přikrmování čerstvých potravin
 
 • Známky detoxikace organismu
 • Vyčistit psovi střeva ?
 • Přidávat ke krmivu doplňky výživy ?
 • Větší objem exkrementů

Knihy o syrové výživě psa

Masivní návrat chovatelů a majitelů psů k jejich přirozené a zdravé syrové výživě dokládá z rozrůstající se nabídka knižních nakladatelů. V současnosti se na německy mluvícím trhu nabízí spousta knih o přirozené výživě BARF. Mezi skutečně kompetentní tituly důvěryhodných autorů patří zejména tyto knihy:

BARF Junior. Správná syrová výživa pro štěňata a juniory

 

Syrová výživa pro psy. Jak krmit čerstvým syrovým masem

 

Přírodní syrová výživa pro psy. Praktický průvodce a rady

 

BARF Biologicky vhodná syrová výživa pro psy. Poradce

BARF Junior. Správná syrová výživa pro štěňata a juniory

 

Syrová výživa pro psy. Jak krmit čerstvým syrovým masem

 

Přírodní syrová výživa pro psy. Praktický průvodce a rady

 

BARF Biologicky vhodná syrová výživa pro psy. Poradce

Zvětšit obrázek

 

Zvětšit obrázek

 

Zvětšit obrázek

 

Zvětšit obrázekDoslov autorů k tomuto článku

Při naší maximální snaze o vyčerpávající a korektní podání našeho vědění si prosím vyhrazujeme právo na možnou neúplnost a proti případně irelevantním interpretacím výše uvedených textů. Tímto článkem chceme pouze pomoci přispět k osvětlení procesů, které se v organismu našich psů při výživě odehrávají.

Clemens a Ulrike Dingmann cdVet Naturprodukte

logo firmy cdVet

   

Autor článku:  cdVet team Naturprodukte.  Adresa: Industriestraße 11, 49584, Fürstenau, Německo.

Internet:  www.cdvet.de  e-mail: info@cdvet.de  Telefon: 0049 5901 9796-0  Fax: 0049 5901 9796-33

Překlad z německého originálu: Jaroslav a Daniela Langerovi www.baron.cz.  Zveřejněno: 20.1.2008